Łempicka i Mirys w Muzeum Narodowym w Krakowie
Podróże

Łempicka i Mirys w Muzeum Narodowym w Krakowie

Liczne muzea w Krakowie przyciągają turystów chcących poznać historię i dziedzictwo artystyczne. W mieście zlokalizowano aż 50 placówek tego typu, co stanowi ponad 40 proc. wszystkich muzeów regionu Małopolski. Najwięcej informacji o dawnych dziejach odwiedzający znajdą w muzeach historycznych, które stanowią większość. Niemało jest również ekspozycji regionalnych oraz artystycznych. Gmach główny Muzeum Narodowego to najbardziej rozpoznawalne muzeum w Krakowie.

Aktualności z Muzeum Narodowego w Krakowie

Trwa właśnie wystawa prac Tamary Łempickiej, która rozpoczęła się 9 września i zakończy się w marcu przyszłego roku. To doskonała okazja wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek XX wieku. Na wystawie, odwiedzający zetkną się z prezentacją niemal czterdziestu obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie oraz USA. Wystawa przyciąga wielu chętnych jako jedna z największych atrakcji artystycznych, oferowanych teraz przez muzea w Krakowie.

Propozycja eksponowanych dzieł pozwala na prześledzenie twórczości artystki. Od popularnych obrazów portretowych oraz aktów, które są symbolem stylu „art déco”, poprzez dzieła zaangażowane społecznie, martwe natury, aż po mniej poznane do tej pory abstrakcje i impresyjne obrazy malowane szpachlą pod koniec okresu twórczości malarki.

Łempicka i Mirys w Muzeum Narodowym w Krakowie

Sesje zdjęciowe i filmy Tamary Łempickiej

Nieczęsto muzea w Krakowie mają okazję prezentować dawne reklamy. Część wystawy poświęcona została autokreacji artystki. Łempicka – kobieta bogata, modna i wysublimowana dbała o promocję swojej marki m.in. w prasie i na ekranie. Elementem kampanii promocyjnej były filmy i sesje zdjęciowe, zamawiane u wybitnych fotografów mody, które również są umieszczone na wystawie.

Po czasie można ocenić, że reklama okazała się niezwykle skuteczna. Dziś Tamara Łempicka jest najdroższym polskim artystą w historii i trzecią najdroższą artystką na świecie. Do niej należy rekord na polskim rynku aukcyjnym – wysoko wyceniony obraz stworzony przez kobietę to „Czytająca I” autorstwa Tamary Łempickiej, sprzedany podczas aukcji DESA za 4,5 mln zł. To jednak niewiele w porównaniu z kwotą 82 mln zł za najdroższy obraz polskiego artysty w historii, sprzedany w lutym 2020 roku: „Portret Marjorie Ferry” pędzla Tamary Łempickiej. Tyle zapłacono na aukcji w Christie's w Londynie.  

Augustyn Mirys Portrety

Prawie zupełnie zapomniany dziś przez szerszą publiczność Augustyn Mirys (1700-1790) był jednym z najciekawszych malarzy tworzących w okresie późnego baroku w naszym regionie. Biografia malarza rozciąga się na kilka krajów Europy: Szkot z pochodzenia, urodzony we Francji, działający we Włoszech, osiadł w Polsce, gdzie spędził resztę życia, przez około 50 lat tworząc liczne dzieła dla arystokratycznych elit Rzeczypospolitej.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Ekspozycja zawiera najlepsze portrety z muzeów Polski, Litwy i Ukrainy. Malarstwo portretowe było dziedziną, w której talent malarza jawi się w pełni. Zamiłowanie do portretu łączy Tamarę Łempicką z Augustynem Mirysem. Te, a także inne warte uwagi wystawy znajdą odwiedzający jesienią muzea w Krakowie.